Studia podyplomowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Nie ulega wątpliwości, iż wykształcenie odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Umożliwia zdobycie upragnionego zawodu, a co za tym idzie – dobrze płatnej pracy. Szczególną popularnością cieszą się studia podyplomowe. Skierowane są do absolwentów szkoły wyższej, którzy chcą poszerzyć dotychczas posiadaną wiedzę i kompetencje. Co dają studia podyplomowe? Dlaczego warto się nimi zainteresować? Przeczytaj poradnik, a dowiesz się wielu cennych informacji!

 

Studia podyplomowe – co to?

Studia podyplomowe to inna forma kształcenia niż studia wyższe czy doktoranckie. Przeznaczone są dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych – zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. Podyplomowe studia pozwalają na zdobycie kwalifikacji, niezbędnych do wykonywania konkretnego zawodu. Dają także możliwość całkowitego przekwalifikowania się. Otwiera to bramę do zdobycia wymarzonej pracy, jak również osiągnięcie pełnej satysfakcji zawodowej. 

 

Ile trwają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe trwają z reguły 2 lata, chociaż wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego kierunku. Zajęcia odbywają się w weekendy, co jest sporym udogodnieniem – zwłaszcza dla studentów innego kierunku lub osób aktywnych zawodowo. Kończą się egzaminem i otrzymaniem świadectwa, sporządzonego według wzoru MNiSW. Niekiedy wymagane jest również napisanie i obrona pracy dyplomowej. Na podyplomowe studia może zapisać się każdy – niezależnie od wieku.

 

Co dają studia podyplomowe?

Podyplomowe studia dają mnóstwo korzyści. Nie tylko pomagają w znalezieniu dobrze płatnej pracy, ale również osiągnięciu awansu zawodowego. Dzięki nim możemy zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności, niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Studia podyplomowe niewątpliwie stwarzają możliwość rozwoju. Nie bez przyczyny absolwenci szkół wyższych decydują się na obranie tej ścieżki kształcenia. Warto nadmienić, iż przyszli słuchacze wcale nie muszą wybierać tego samego profilu studiów, który ukończyli wcześniej. Może być to całkowicie inny kierunek, który pozwoli rozwinąć zainteresowania oraz pogłębić pasje.

Studia podyplomowe dają możliwość przebranżowienia się, a także zmiany dotychczas wykonywanego zawodu. Stanowią także podstawę do objęcia wyższego stanowiska w firmie, np. kierowniczego. Pracodawcy zdecydowanie chętniej zatrudnią osobę, która wyraża pragnienie rozwoju i jednocześnie dąży do podnoszenia swoich kwalifikacji. Z tego względu, studia podyplomowe z pewnością pomogą w zdobyciu wymarzonej posady.

Studia podyplomowe – dla kogo?

Aby rozpocząć podyplomowe studia konieczne jest posiadanie dyplomu licencjata, magistra bądź inżyniera. Wiek ani miejsce zamieszkania nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. Podyplomówkę można rozpocząć w trakcie nauki, po obronie pracy lub w każdym innym momencie życia. Tę drogę edukacji wybiera wielu studentów, którzy chcą jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę w konkretnej dziedzinie. Nie ma najmniejszego problemu z pogodzeniem obu kierunków studiów, ponieważ dyplomowe odbywają się w systemie zaocznym.

Podyplomówka jest dobrym pomysłem dla nauczycieli, którzy chcieliby zdobyć dodatkowe kompetencje, jak np. bibliotekoznawstwo, pedagogika specjalna (nauczyciel wspomagający) lub nauczyć się dodatkowego przedmiotu i tym samym zyskać lepiej płatną pracę. Podyplomowe studia to też dobra opcja dla pracowników z wieloletnim stażem, managerów oraz pracowników branży IT.

 

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Wiele osób zastanawia się, czy warto iść na studia podyplomowe. Odpowiedź jest jedna – oczywiście, że tak. Inwestycja w edukację to inwestycja w przyszłość. Dzięki podyplomówce zwiększymy swoje szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Ponadto uzupełnimy wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia, dzięki czemu będziemy jeszcze efektywniej wykonywać swoje obowiązki.

W obecnych czasach większość osób ubiegających się o zatrudnienie posiada tytuł inżyniera bądź magistra. Podyplomowe studia pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji. Za ich przyczyną możliwe jest zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności w stosunkowo krótkim czasie.

 

Podsumowanie

Studia podyplomowe to doskonały sposób na poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych kompetencji. Tę drogę edukacji mogą wybrać osoby posiadające wykształcenie wyższe. Podyplomówka trwa zazwyczaj 2 lata. Należy pamiętać, że ćwiczenia odbywają się głównie w weekendy, co pozwala łączyć naukę z innymi obowiązkami. Podczas zajęć przekazywane są rzetelne i konkretne informacje, które można wykorzystać w późniejszej karierze.

 

Exit mobile version