Zespół stresu pourazowego – jak zapobiec traumie po rozwodzie?

Sytuacja rozwodu to ekspozycja jednostki na sytuację stresową. Fakt ten potęgowany jest, jeżeli między małżonkami dochodzi do zaognienia relacji, walki o majątek lub prawo do wychowywania dzieci, co może prowadzić do rozwinięcia się zespołu stresu pourazowego.

Zespół stresu pourazowego — czym jest?

Zespół stresu pourazowego (PTSD — post traumatic disorder) to zaburzenie psychiczne, które występuje w okolicznościach intensywnej i długotrwałej ekspozycji na sytuacje stresowe. W konsekwencji przeciążenia zdolności psychologicznego radzenia sobie z negatywnymi bodźcami sytuacyjnymi, dochodzi do utrwalenia się psychopatologicznych objawów pourazowych. Prowadzą one do znacznego utrudnienia wykonywania codziennych czynności, realizowania się w środowisku zawodowym i rodzinnym. Pierwsze badania tego zagadnienia opierały się na doświadczeniach weteranów wojennych. Jednak nie tylko ich dotyczy ten problem.

 

Więcej o zdrowiu psychicznym dowiesz się z nowego serwisu Ratownik Medyczny

 

Sytuacja rozwodu może niestety prowadzić do wykształcenia się zespołu stresu pourazowego. Wynika to z faktu, iż wiąże się ona między innymi z:

Te traumatyczne przeżycia potęguje konieczność składania zeznań, odwiedzenia sądu, lęk przed orzeczeniem sądu, przedłużające się rozprawy i ponowne spotkanie z partnerem.

Zespół stresu pourazowego — objawy

Zespół stresu pourazowego może generować bardzo dotkliwe objawy psychosomatyczne, czyli takie które wpływają na sferę psychiki i fizjologii człowieka. Do symptomów ze strony psychiki należą:

Niejednokrotnie w wyniku przeciążenia zasobów, którymi dysponuje jednostka, dochodzi do „przerzucenia” ciężaru sytuacji na sferę fizjologiczną. Dochodzi wówczas do wystąpienia takich objawów jak między innymi:

Objawy te nie mają podłoża w złym funkcjonowaniu organizmu lub chorobie, lecz są wynikiem napotykanych trudności psychicznych.

Zespół stresu pourazowego — pomoc psychofarmakologiczna

Zespół stresu pourazowego może być zdiagnozowany przez lekarza psychiatrę lub psychologa. Niejednokrotnie niezbędnymi do ukojenia psychicznego bólu okazują się leki psychofarmakologiczne. Najczęściej lekarz psychiatra wspiera pacjenta, przepisując mu medykamenty antydepresyjne i przeciwlękowe. Dzięki temu można podnieść komfort codziennego funkcjonowania jednostki i przygotować na nawiązanie efektywnej współpracy terapeutycznej.

Zespół stresu pourazowego — pomoc psychoterapeutyczna

By zapobiec traumie po rozwodzie, warto zgłosić się po wsparcie do psychoterapeuty. Dzięki nawiązaniu takiej współpracy pacjent ma okazję nauczyć się rozpoznawania swoich emocji, przepracowywania ich, rozumienia siebie i swoich przeżyć, sposobów radzenia sobie z ciężkimi momentami. Warto zaznaczyć, iż współpraca ta odbywa się z wykorzystaniem tajemnicy zawodowej — wsparcie więc uzyskiwane jest w najbezpieczniejszych warunkach

Exit mobile version