Porady

Czy przygotowania do ślubu cywilnego i kościelnego są inne? Jak zadbać o piękny wygląd w tym wyjątkowym dniu?

W dniu ślubu każdy chce wyglądać nieskazitelnie. Młodzi wiele tygodni przygotowują swoje stroje, wybierają dekorację i piszą toasty. Jak wybrać miejsce ceremonii? Sprawdź, czym różni się ślub kościelny od cywilnego! 

Jakie znaczenie na życie małżonków ma ślub cywilny?

Chcąc, aby dzień ślubu był doskonały i wyjątkowi, młodzi planują go w najmniejszych szczegółach. Infekcja, wyprysk kontaktowy czy problemy zdrowotne nie mogą zakłócić idealnej ceremonii. 

Ślub cywilny jest uroczystością urzędową. Ma pełną moc prawną i jest wiążący dla obu stron.  Jego wpływ na życie przyszłych małżonków ustala Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Tak zawarty związek małżeński to w pełni świadome oświadczenie o zawarciu wspólnoty. 

Aby zostać dopuszczonym do przysięgi, należy spełnić kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim istotny jest wiek, sprawność psychiczna oraz wykluczenie pokrewieństwa i powinowactwa w linii prostej. Przeszkodą do zawarcia związku małżeńskiego jest także pozostawanie w poprzednim. 

Jak przebiega cała ceremonia?

Ceremonia zawarcia małżeństwa, aby była wiążąca oraz zgodna z prawem musi przebiegać w ściśle zaplanowany sposób. Osoba udzielająca ślubu, zwykle jest to urzędnik USC lub prezydent miasta rozpoczyna ślub. Powinien w tym momencie przywitać młodych oraz gości. W zależności od preferencji para młoda może wcześniej ustalić sposób wejścia na salę. Czasem marzeniem panny młodej jest odprowadzenie przez rodziców lub wspólny spacer z przyszłym mężem. 

 Zanim jednak dojdzie do złożenia przysięgi przez narzeczonych, osoba prowadząca ceremonię jest zobowiązana do wygłoszenia mowy. W kilku zdaniach opowiada ona o obowiązkach związanych z zawarciem małżeństwa, a także o konsekwencjach takiej ceremonii. 

Następnie młodzi składają przysięgę. Urzędnik powoli dyktuje małżonkom słowa, które muszą powtórzyć. Nie ma obaw, nic nie trzeba samodzielnie pamiętać lub spisywać. Treść przysięgi jest ściśle określona. 

Czy można przeprowadzić ślub na łonie natury?

Obecnie wiele par marzy o bajkowy ślubie w parku, ogrodzie lub na plaży. W przypadku ceremonii cywilnych jest to całkowicie dopuszczalne. Konieczne jest jedynie udanie się do najbliższego urzędu, zlokalizowanego przy tym jednym, wymarzonym miejscu. 

Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku oraz wniesienie niezbędnych opłat. Warto mieć świadomość, że ceremonia przeprowadzona poza Urzędem Stanu Cywilnego jest droższa, ponieważ  para młoda musi ponieść jej pełne koszty. 

Tak piękne okoliczności ślubu nie zostaną przyćmione przez żadne zdarzenia losowe czy  wypryski na twarzy

Jak przygotować się do ślubu kościelnego? 

Obecnie w Polsce ślub zawierany w kościele przed Bogiem ma takie same konsekwencje prawne, co ślub cywilny. 

Niemniej jednak w okresie poprzedzającym ślub, narzeczeni muszą się przygotować. Konieczne jest oczywiście przygotowanie wszelkich dokumentów urzędowych, ale dodatkowo należy złożyć świadectwa odbytych sakramentów. Kluczowy jest chrzest oraz bierzmowanie. 

W następnej kolejności należy przedstawić zaświadczenie o ukończeniu kursu nauk przedmałżeńskich organizowanego w szkole średniej. Przyszli małżonkowie muszą odbyć także nauki przedmałżeńskie i uzyskać licencję. 

Warto mieć na uwadze, że ślub wyznaniowy nie musi być wiążący w ujęciu prawnym. Ceremonia konkordatowa jest możliwością, a nie przymusem. 

Zasady pielęgnacji cery przed tym wyjątkowym dniem 

Chcąc wyglądać nieskazitelnie w dniu ślubu, należy odpowiednio przygotować cerę. W tym celu warto regularnie ją oczyszczać oraz nawilżać. Kilka dni przed ceremonią młodzi mogą wykonać delikatny, sprawdzony zabieg złuszczania. Pozwoli on nadać skórze bardziej promienny i świeży wygląd. 

W okresie poprzedzającym ślub nie warto eksperymentować, zmieniać kosmetyków czy decydować się na nowe zabiegi kosmetyczne. W efekcie można nabawić się podrażnień, uczuleń oraz szeregu innych problemów. 

Makijaż panny młodej powinien być również wyjątkowo trwały, tak aby przetrwał łzy i uściski. 

Katarzyna

Urzędniczka z dużym doświadczeniem, pasjonuje się prawem administracyjnym i technologią. Wolny czas spędza z rodziną.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button