Jak zarejestrować dziecko w USC i co jest potrzebne?
Każde dziecko po narodzinach należy zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego, dzięki dzisiejszej technologii jest to o wiele bardziej, proste niż było to dotychczas. Możemy zrobić to zdalnie z domu za pomocą internetu bądź odwiedzić osobiście USC i wypełnić dokumenty na miejscu. Jednak co jest potrzebne, by takiej rejestracji dokonać i jakie dokumenty są niezbędne, by nie musieć za chwilę wracać i czegoś donosić?
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji w USC?
Jeśli chcemy zarejestrować nasze dziecko nie musimy posiadać żadnych dokumentów typu akt urodzenia czy odpisu stanu cywilnego rodziców dziecka. Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów i ułatwieniu całej procedury rejestracyjnej wystarczy, że rodzic pokaże swój dowód osobisty. Natomiast jeśli za rodziców robi to osoba, która jest przez nich wybrana, wtedy oprócz samego dowodu będzie potrzebne specjalne pełnomocnictwo upoważniające osobę do rejestracji w USC.
Czas trwania rejestracji oraz czas oczekiwania na akt urodzenia
Na rejestrację dziecka w USC mamy dokładnie 3 tygodnie tj. 21 dni od daty wpisanej na karcie urodzenia wystawionej przez szpital, w którym dziecko się urodziło. Sam szpital ma 3 dni na to, by przekazać taką kartę do USC. Na szczęście, jeśli chcemy zarejestrować dziecko może zrobić to jeden z rodziców nie muszą tego robić oboje. W przypadku, jeśli rodzic dziecka ma mniej niż 15 lat to robi to za niego wskazany pełnomocnik. Akt urodzenia jest całkowicie bezpłatny. Akt urodzenia najczęściej jest gotowy kolejnego dnia od zgłoszenia dziecka przez rodzica. Tak więc okres oczekiwania nie jest wcale długi. Warto pamiętać o tym, iż nie zarejestrujemy dziecka w ciągu 21 dni automatycznie zrobi to za nas urzędnik USC dodatkowo imię dziecka także będzie wybrane przez niego.
Zastanawiasz się nad pracą w służbie cywilnej? Odwiedź stronę: https://infojob.pl/praca-w-sluzbie-cywilnej
Zameldowanie dziecka
Po procesie rejestracji naszego dziecka w USC to od razu zostanie ono zameldowane w tym samym miejscu w którym zameldowani są jego rodzice. Samego zameldowania także dokonuje kierownik urzędu stanu cywilnego podczas tworzenia aktu urodzenia dziecka.
Rejestracja dziecka a przypadki gdy rodzice nie są oficjalnie małżeństwem
Coraz częściej trafiają się przypadki, gdzie rodzice dziecka nie są po ślubie. Co zrobić w takim wypadku? Najważniejsze jest oświadczenie o uznaniu ojcostwa przez osobę, która ma być jego ojcem. Dokument ten składa się w urzędzie stanu cywilnego, wtedy gdy zgłaszane jest narodzenie się dziecka. Dodatkowo tego rodzaju oświadczenie musi potwierdzić drugi rodzic najlepiej w formie pisemnej. Musi zrobić to nie później niż trzy miesiące od złożenia dokumentu przez ojca dziecka. W takim wypadku nazwisko, jakie będzie nosiło dziecko będzie zależeć od wyboru obojga rodziców. Jeśli pod tym względem się nie dogadają to dziecko będzie nosiło podwójne nazwisko taty i mamy.
Imię dziecka, a rejestracja
- Dziecko nie może mieć imienia w formie zdrobniałej, lecz musi być to forma pełna.
- Imię nie może być wulgarne, ośmieszające jego czy też innych osób.
- Imię musi wskazywać płeć dziecka (oczywiście istnieją pewne wyjątki).
Podsumowanie
Jak możemy zauważyć rejestracja dziecka w USC nie jest wcale skomplikowana i nie wymaga od nas jakiś specjalnych dokumentów. Wystarczy, że będziemy mieli ze sobą dowód i gotowe. Wszystko odbywa się bardzo szybko i prosto.