Podpis elektroniczny- jak go używać
W ostatnim czasie coraz więcej ludzi zaczyna korzystać z podpisu elektronicznego. Wiele firm jak i przedsiębiorstw z zakresu publicznego wprowadza podpis elektroniczny, oprócz zwykłego odręcznego podpisu. Jednak nie każdy wie, jak takiego podpisu używać i czy jest on naprawdę bezpieczny. W poniższym artykule przedstawię jak używać takiego podpisu i to, czy jest on bezpieczny.
Podpis elektroniczny a bezpieczeństwo
Jako że podpis elektroniczny jest coraz częściej stosowany nawet przez takie struktury jak Urząd Skarbowy, czy ZUS. Możemy mówić o tym, że jest to bardzo bezpieczna forma podpisu, jaką możemy wykorzystać. W naszym kraju już samych profili zaufanych powstało około 7 milionów i wciąż ilość ta się zwiększa. Dodatkowo okres epidemii wpłynął na wzrost tej formy załatwiania spraw bez wychodzenia z własnego domu. Z tego rodzaju rozwiązania coraz częściej korzystają przedsiębiorstwa oraz firmy, ponieważ, dzięki elektronicznemu podpisowi załatwianie wielu spraw jest prostsze, a dodatkowo nie trzeba stać w długich kolejkach w urzędzie. Dzięki ochronie zapisów eIDAS cała procedura podpisu elektronicznego jest w pełni zabezpieczona i nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszego podpisu.
W jakich sytuacjach możemy korzystać z podpisu elektronicznego?
Jeśli chodzi o sytuacje, w jakich możemy korzystać z podpisu elektronicznego to wszystko normuje Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów pochodzące z dnia 19 września 2017 roku, które mówi o sposobie przesyłania takiego podpisu jak i rodzaju podpisu elektronicznego. Dodatkowe normy prawne co do formy jak i zasad korzystania z podpisu elektronicznego znajdziemy w ustawie o zamówieniach publicznych.
Gdzie możemy skorzystać z podpisu elektronicznego?
Z podpisu elektronicznego możemy skorzystać podczas:
- składania corocznej deklaracji podatkowej,
- składania deklaracji do ZUS-u
- podpisywania różnego rodzaju umów
- podpisywania faktur
- składania różnego rodzaju ofert w przetargach
Poza sektorami publicznymi z elektronicznego podpisu możemy skorzystać podczas:
- podpisywania faktur elektronicznych
- rejestracji działalności gospodarczej
- umów handlowych
- pism sądowych
Elektroniczny podpis w praktyce
Pierwsze co musimy zrobić to dokonać zakupu podpisu elektronicznego. Następnie podpisujemy umowę, potwierdzamy naszą tożsamość i otrzymujemy specjalny certyfikat oraz specjalne narzędzia do podpisu. Narzędzia te najczęściej składają się ze specjalnej karty kryptograficznej wraz z czytnikiem oraz specjalnym tokenem, oraz specjalistyczny, oprogramowaniem. Natomiast użycie podpisu elektronicznego wygląda w ten sposób, że składamy polecenie podpisu elektronicznego poprzez komputer, który oblicza specjalny skrót do podpisywanego dokumentu. Po czym otrzymane oprogramowanie szyfruje specjalnym algorytmem klucza nasz dokument już z podpisem i wysyła go do adresata.
Czy podpis elektroniczny jest tak naprawdę potrzebny?
Aktualnie wiele instytucji pozwala na złożenie różnego rodzaju formularzy w formie komputerowej i nie wymagają podpisu elektronicznego. Dobrym przykładem jest Urząd Skarbowy i coroczne zeznanie podatkowe takie jak PIT-37 czy VAT-7. Gdyż jako weryfikacji korzystają z deklaracji złożonych w roku poprzednim. ZUS tak samo zezwala na składanie wszelkiego rodzaju formularzy bez podpisu elektronicznego, wystarczy profil zaufany. Tak więc, jak możemy zauważyć, aby załatwić wiele spraw przez internet, nie musimy posiadać pełnego elektronicznego podpisu. Jednak w przyszłości pewnie będzie to nam niezbędne do wykonania jakichkolwiek działań związanych z dokumentami przetwarzanymi komputerowo. Teraz tak naprawdę wystarczy profil zaufany.