Porady

Ślub cywilny w plenerze – jak zorganizować i na co zwrócić uwagę?

Od kilku lat możliwe jest zawarcie ślubu cywilnego nie tylko w urzędzie, ale i w plenerze. Jest to świetna alternatywa dla osób, które nie chcą ceremonii kościelnej. Jakich formalności należy dopełnić ? Na co warto zwrócić uwagę? Ile może to kosztować?

Ślub cywilny w plenerze – kwestie formalne i koszta

Już przy pierwszej wizycie w urzędzie stanu cywilnego, przy ustalaniu terminu, należy od początku zaznaczyć, że zależy nam na ceremonii w plenerze, złożyć odpowiedni wniosek oraz  oraz uiścić opłatę za ślub (od 50 do 100 złotych) i dodatkowo za ślub w plenerze, która może wynieść nawet 1000 złotych tak jak ubrania na qModa.

Ważne jest także, że jeżeli ślub nie odbywa się na terenie prywatnym, wówczas należy uzyskać zgodę od właściciela – prywatnego bądź odpowiedniego urzędu na przeprowadzenie ceremonii.

Należy pamiętać, że to para młoda musi zapewnić stolik, na którym zostanie podpisany akt zawarcia małżeństwa, miejsce dla urzędnika i godło. Ślub cywilny w plenerze nie jest tym samym, co modny ostatnio ślub humanistyczny. Obowiązuje standardowa przysięga: „Świadom(a) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko panny młodej/pana młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Dodatkowo, jeżeli chcemy, aby na samej przysiędze była muzyka inna niż zespół bądź DJ wynajęci na wesele, w zależności od urzędu opłata wynosić może od 50 do 150 złotych.

Ślub cywilny w plenerze – jak wybrać miejsce i na co zwracać uwagę?

Z uwagi na charakter uroczystości ślub cywilny w plenerze odbywa się zazwyczaj latem bądź późną wiosną lub wczesną jesienią. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo, że będzie dobra, ciepła pogoda. Warto wybrać miejsce, które będzie oddalone lub takie, które będzie mogło zostać zamknięte, aby zapewnić sobie i swoim gościom spokój i prywatność w tym wyjątkowym dniu.

Należy także unikać obszarów z oczkiem wodnym lub położonych w pobliżu stawu, wyglądają na zdjęciach niezwykle urokliwie, ale roi się tam od komarów! Najlepszym wyborem w większości przypadków jest wybór miejsca, o którym wiemy, że już wcześniej podobne uroczystości się w nim odbywały. Goście powinni mieć dostęp do wygodnej łazienki, a posiłki (i tort!) powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, choć możliwe jest także dogadanie się z organizatorem jedzenia, aby konkretne posiłki dostarczane były o określonych godzinach. Ślub cywilny w plenerze jest uroczystością piękną, urokliwą, wyjątkową i pozwala na duży popis kreatywności, ale planowania jest co nie miara!

Sprawdź także: https://agropedia.pl/

Ślub cywilny w plenerze – jakie dekoracje najlepiej się sprawdzą?

Wszyscy marzymy o pięknej, wyjątkowej oprawie ślubu. Ślub cywilny w plenerze aż prosi się o strojne kwietniki, girlandy i lampiony. Oprócz względów estetycznych konieczne jest jednak wzięcie pod uwagę również względów praktycznych. Choć, niestety na warunki pogodowe nie mamy wpływu, wpływ mamy na dekoracje. Nawet jeżeli prognoza jest korzystna, warto wziąć pod uwagę nagłą (przecież wcale nie tak rzadką!) letnią ulewę bądź nieoczekiwany wiatr.

Dobrym pomysłem będzie, aby w ramach ochrony zarówno przed palącym słońcem jak i przed deszczem, stoliki znajdowały się pod zadaszonymi pergolami bądź dużymi parasolami, które zresztą można ozdobić kwiatami, wstążkami czy światełkami – to już w zależności od gustu! To właśnie prostota jest najczęściej strzałem w dziesiątkę.

Należy się zastanowić czy zależy nam na lekkich dekoracjach zarówno tych wolno stojących, jak i na stolikach. Wyglądają pięknie, ale bardzo łatwo mogą zostać strącone przez wiatr lub weselników Wielki kwietnik stolikowy może, wskutek upadku, wpaść do jedzenia lub rozlać napoje. Lepiej zdecydować się na coś mniejszego, cięższego i niższego – będzie równie ładnie, ale praktyczniej – także dla gości, którzy będą mogli swobodnie rozmawiać.

Również ozdobne, mocno wbite w ziemię, parawany nie będą złą decyzją: są gustowną, efektowną ozdobą, ładnie dzielą przestrzeń, zapewniając prywatność, i chronią przed wiatrem. Ponieważ są dostępne w wielu różnych stylach i wariantach kolorystycznych każdy, niezależnie od upodobań i stylistyki wesela, znajdzie coś dla siebie!

Katarzyna

Urzędniczka z dużym doświadczeniem, pasjonuje się prawem administracyjnym i technologią. Wolny czas spędza z rodziną.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button