Formalności

ślub konkordatowy kiedy do USC oraz co trzeba wiedzieć

Ślub konkordatowy jest najpopularniejszą formą zawierania związku małżeńskiego. Z jednej strony w sposób duchowy łączy dwoje zakochanych ludzi, a z drugiej wywołuje skutki prawne jak ślub cywilny. Minimalne formalności, które musimy spełnić, szczególnie zachęcają do połączenia tych dwóch sfer.

Co to jest ślub konkordatowy ?

Ślub konkordatowy, nazywany również ślubem wyznaniowym czy ślubem kościelnym to połączenie dwóch ludzi, wyrażający chęć wstąpienia w związek małżeński w świetle prawa polskiego i kościoła katolickiego. Kiedy oglądamy fotografie z tego ważnego dnia naszych rodziców czy dziadków, słyszymy opowiadania o dwóch różnych dniach, kiedy to w jeden trzeba było udać się osobiście do USC, żeby prawnie zalegalizować związek, a w inny dzień (najczęściej sobotę) dokonywano zawarcia związku przed duchownym. Możliwość połączenia tych dwóch ślubów jest dopiero od 1998 r., dzięki czemu podczas jednej ceremonii łączymy sferę duchowną z aktem prawnym.

Więcej informacji na temat ślubów znajdziesz na Lovely Wedding!

Jakie warunki musimy spełnić, aby móc wziąć ślub konkordatowy ?

Ślub konkordatowy, jako połączenie ślubu cywilnego i kościelnego, wymaga aby warunki, które są wymagane do wzięcia jedynie ślubu cywilnego również i tutaj zostały spełnione. Dotyczy to przede wszystkim określenia kategorii osób, które bez przeszkód mogą zawrzeć związek. Przepisy prawa jasno wskazują, że do ślubu wyznaniowego należy:

– być osobą pełnoletnią,

– nie być w związku małżeńskim,

– nie być spokrewnionym w linii prostej, nie być rodzeństwem, spowinowaconym w linii prostej oraz nie być w stosunku przysposobienia.

Pominięcie tych przesłanek jest możliwe jedynie za zgodą sądu. Warunkiem jest, że aby kobieta niepełnoletnia mogła zawrzeć związek małzeński, musi przynajmniej ukończyć 16 lat.

Wizyta u księdza – pierwsze formalności

Przed wizytą w USC należy wybrać się do parafii, w której chcemy zawrzeć związek małżeński. Jej wybór oraz określenie daty zaślubin jest kwestią pierwszorzędną! Aby móc zawrzeć ślub kościelny musimy spełnić szereg formalności, o czym z pewnością poinformuje nas na tej wizycie duchowny. Do potrzebnych zaświadczeń zalicza się tutaj:

– świadectwo ukończenia nauk przedmałżeńskich – wydawane jest bezterminowo,

– zaświadczenie potwierdzające uczęszczanie do poradni życia rodzinnego,

– metryki chrztu z informacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania,

– dowody osobiste,

– zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych w parafiach narzeczonych,

– jeśli ślub odbywa się w innej parafii, niż ta do której obecnie przynależymy „licencje” (zgody) ich proboszczów na udzielenie tego sakramentu,

– zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przedślubnej,

– zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających możliwość zawarcia związku małzeńskiego (dokument taki jest przesyłany do parafii, po jego wypełnieniu przez przyszłą Parę Młodą bezpośrednia z USC).

Termin, w jakim musimy złożyć wymienione dokumenty zostanie określony przez księdza. Na wizycie tej umawiamy się także na spisanie odpowiedniego protokołu.

Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jeżeli ostatecznie ustaliliśmy datę ślubu w parafii musimy udać się do USC w celu dopełnienie formalności związanych z zawarciem związku małżeńskiego w świetle obowiązującego prawa. Wizyta ta powinna odbyć się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną ceremonią, a najpóźniej miesiąc przed wybraną datą. Nie należy tego odwlekać na ostatnią chwilę i wcześniej odpowiednio się przygotować, tak aby możliwe było załatwienie wszelkich formalności za jednym razem. Wymagane dokumenty:

– dowody osobiste,

– dowód wniesienia opłaty skarbowej (84 zł – stała opłata za sporządzenie aktu małżeństwa),

– odpowiednie zaświadczenia (np. akt zgonu jeżeli jesteśmy wdowcami, zezwolenie sądu na zawarcie małzeństwa – jeżeli jest wymagane). Dokumenty, które są niezbędne w danym przypadku wskazane są na stronie internetowej USC, lub można zapytać bezpośrednio w danej placówce,

– skrócone odpisy aktów urodzenia (w dzisiejszych czasach większość takich informacji jest zapisana na cyfrowych dyskach, czasami jednak nie są one dostępne, dlatego aby zaoszczędzić sobie czasu warto je mieć ze sobą).

Na miejscu otrzymamy oświadczenia do podpisania o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego oraz będziemy musieli wybrać, jakie nazwisko przyjmujemy po zalegalizowaniu naszego związku i jakie nazwisko będą nosiły nasze wspólne dzieci.

Po dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności w USC dokumenty są przesyłane do parafii, w której odbędzie się ślub konkordatowy. Po ich podpisaniu przez nowożeńców i zakończeniu ceremonii duchowny odsyła je do danej placówki USC. Ślub konkordatowy to takie same formalności, które muszą być spełnione jeżeli zawieralibyśmy dwa oddzialne małżeństwa. Szczególnym plusem jest jednak możliwość zawarcia związku w świetle duchowym i prawnym w jeden dzień.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button