Formalności

Urząd Stanu Cywilnego Co można w nim załatwić

Urząd stanu cywilnego jest placówką, którą każdy zapewne zna, chociażby z nazwy. Urząd ten zajmuje się wieloma sprawami takimi jak: rejestracja urodzeń, małżeństw czy też zgonów. W tym artykule dowiesz się jakie dokładnie sprawy załatwisz w tym urzędzie.

Wszystkie sprawy związane ze stanem cywilnym

Urząd stanu cywilnego przyjmuje wszystkie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński oraz o wyborze nazwiska małżonków i ich dzieci. Urząd wydaje również zgody na zawarcie takowego związku oraz zaświadcza o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Można też wystąpić do niego o zaświadczenie orzekające o zdolności prawnej do sformalizowania związku w innym kraju. To tu przechowywane są księgi stanu cywilnego i wydawane ich odpisy.

Wszelkie zmiany związane z imieniem i nazwiskiem również załatwia się w urzędzie stanu cywilnego. Za wcześniejszą zgodą urzędu można całkowicie zmienić swoje dane i rozpocząć „nowe” życie. W przypadku rozwodu można także wystąpić o zmianę nazwiska na to noszone przed ślubem.

Niektóre z tych kwestii nie wymagają nawet osobistego stawienia się w urzędzie stanu cywilnego. W części przypadków można załatwić je przez internet. Jedną z takich spraw jest uzyskanie odpisu aktu stany cywilnego. Można wysłać taki wniosek za pomocą profilu zaufanego.

Rejestracja urodzeń oraz uznawanie dzieci

Urząd stanu cywilnego jest również miejscem, do którego uda się każda osoba, której narodziło się dziecko. To w tym urzędzie dokonuje się rejestracji imienia oraz nazwiska dziecka. Urząd musi najpierw wyrazić zgodę na wybrane przez rodziców imię. Stoi zatem na straży, aby dane imię nie było obraźliwe i nie sprawiało problemów podczas załatwiania spraw urzędowych. Ustala między innymi pisownie takiego imienia. Przyjmuje także oświadczenia o uznaniu ojcostwa.

Rejestracja zgonów

W razie śmierci to urząd stanu cywilnego zobowiązany jest do wydawania aktów zgonu. Sporządza się go na podstawie zgłoszenia zgonu, którego obowiązkowo dokonuje się w urzędzie odpowiednim ze względu na miejsce śmierci lub znalezienia zwłok.

Uroczystości jubileuszowe

Urząd stanu cywilnego za wcześniejszym ustaleniem z zainteresowanymi zajmuje się także organizacją uroczystości jubileuszowych takich jak: rocznica 50-lecia pożycia małżeńskiego czy też 100-lecie urodzin. Zgłasza również do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zawiadomienie o zbliżającym się jubileuszu, dzięki czemu jubilatom wręczane są medale.

Współpraca z innymi placówkami

Urząd współpracuje z Wydziałami Praw Obywatelskich działającymi na terenie całego kraju. Zajmuje się na przykład prowadzeniem spraw związanych z funkcjonowaniem Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podlega także ścisłej współpracy z Policją oraz Strażą Pożarną. Współpraca ta opiera się na sprawach związanych z ochroną przeciwpożarową, bezpieczeństwem oraz porządkiem publicznym.

Ewidencja ludności, spis wyborców, zbiórki, wojsko

Placówką, która odpowiedzialna jest za ewidencję ludności, dowodów osobistych jest właśnie urząd stanu cywilnego. To on jest bazą wiedzy na temat mieszkańców rejonu, za który odpowiada. Prowadzi również rejestr wyborców i sporządza ich spis.

Kolejną sprawą jaką można w nim załatwić jest uzyskanie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórek publicznych. Urząd przyjmuje też zgłoszenia o zgromadzeniach publicznych.

Co ciekawe, do zadań urzędu stanu cywilnego należy organizacja i nadzór nad działaniami na rzecz powszechnego obowiązku obrony. Do zadań tych zalicza się rejestracja przedpoborowych oraz naboru do wojska, a także orzekanie o konieczności sprawowania przez żołnierzy bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny.

Jak widać urząd stanu cywilnego powszechnie kojarzony ze sprawami dotyczącymi zawierania związków małżeńskich, pełni dużo innych zadań, których załatwienie w tym właśnie urzędzie mogło nie wydawać się wcale tak oczywiste. Ponadto przed załatwieniem jakiejkolwiek sprawy w urzędzie warto sprawdzić wszystkie niezbędne informacje i wymogi dotyczące niej, na stronie urzędu stanu cywilnego miasta, do którego podlega się ze względu na miejsce zamieszkania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button