Formalności

Urząd Stanu Cywilnego co potrzebne do ślubu

Jakie formalności trzeba spełnić, żeby móc wziąć ślub cywilny? Koniecznie przeczytaj artykuł do końca i poznaj niezbędne punkty. Ślub to nie tylko huczne celebrowanie, ale przede wszystkim szereg formalności, które należy spełnić, żeby zgodnie z prawem móc zawrzeć związek małżeński. Do wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba przygotować się z najwyższą starannością! W ostatnich latach coraz więcej młodych osób decyduje się jedynie na zawarcie związku małżeńskiego w USC, pomijając sakramentalne „tak”. Wybierając taką formę zalegalizowania naszego związku również musimy spełnić warunki, które nakłada na nas prawo, dostarczając jednocześnie do USC niezbędne dokumenty, będące potwierdzeniem, że bez przeszkód możemy wstąpić w związek małżeński. 

Kto według prawa może wziąć ślub cywilny?

W przepisach prawa dokładnie zostały określone punkty, które wskazują na osoby mogące bez przeszkód wziąć ślub cywilny. Zalicza się do nich przede wszystkim osoby pełnoletnie, nie będące w innym związku małżeńskim. Ponadto nie można być:

– spokrewnionym w linii prostej oraz być rodzeństwem,

– spowinowaconym w linii prostej,

– w stosunku przysposobienia.

Pominięcie wyżej wskazanych przeszkód możliwe jest jedynie za zgodą sądu. W przypadku osób małoletnich warunkiem jest, że musi być to osoba, która ukończyła przynajmniej 16 rok życia.

Jakie są pierwsze formalności?

Gdy jesteśmy pewni swojej decyzji o zawarciu związku małżeńskiego, najpóźniej 31 dni przed planowaną datą uroczystości (a nie wcześniej niż pół roku) osobiście i we dwoje musimy udać się do USC, aby złożyć wymagane dokumenty. Najlepiej zabrać już ze sobą potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małzeńskiego, która wynosi 84 zł. Jest to zapłata obowiązkowa, bez której nie będzie możliwe zawarcie związku małżeńskiego. Jeżeli zdecydujemy się na ślub cywilny poza budynkiem USC (w plenerze) konieczne jest dokonanie dodatkowej opłaty – 1 000 zł. Nie wnosi się jej w przypadku ślubu konkordatowego oraz gdy zmiana standardowego miejsca wynika z powodu zagrożenia życia, zdrowia lub pozbawienia wolności.

Dokumenty, które należy mieć ze sobą:

– dokumenty tożsamości,

– akty urodzenia (choć w większości przypadków są już one dostępne w systemie informatycznym),

– potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej.

Na miejscu w USC otrzymamy do uzupełnienia zaświadczenie o braku przeciwskazań do zawarcia związku małzeńskiego oraz oświadczenie, jakie nazwisko przyjmą małżonkowie oraz jakie nazwisko będą nosiły ich wspólne dzieci.

Dodatkowe dokumenty muszą złożyć:

– osoby rozwiedzione, które dołączają również skrócony odpis aktu małzeństwa z adnotacją o rozwodzie,

– wdowy/wdowce – skrócony odpis aktu zgonu małżonka,

– niepełnoletnie kobiety – zgodę sądu na zawarcie ślubu cywilnego,

– obcokrajowcy – zaświadczenie o posiadaniu pełni praw do zawarcia związku małzeńskiego, wydane przez właściwy organ w rodzinnym kraju lub przez konsulat.

Należy pamiętać, że decydując się na zawarcie ślubu cywilnego z obcokrajowcem wszystkie jego niezbędne dokumenty sporządzone w innym języku niż język polski muszą być przetlumaczone przez tłumacza przysięgłego. Jest to szczególnie ważne do sprawnego załatwienia formalności.

Dodatkowe wymagania do ślubu cywilnego?

Jeżeli złożyliśmy wszyskie niezbędne dokumenty, a pracownik USC nie powiadomił nas o konieczności poprawy/doniesienia dodatkowych oświadczeń czy zaświadczeń dopełniliśmy formalności! Musimy więc wybrać jeszcze obrączki oraz świadków i możemy z niecierpliwością oczekiwać na ten wyjątkowy dzień.

Ostatnie kroki…

Ostatnią wymagną koniecznością jest stawienie się w umówionym dniu, w danym miejscu pary młodej i zaproszonych gości. 15 min przed planowanym rozpoczęciem ceremonii przyszłe małżeństwo oraz świadkowie okazują aktualne dokumenty tożsamości, wskazując jednocześnie, że nie ma przeciwskazań do zawarcia ślubu cywilnego.

Zawarcie związku małżeńskiego w świetle prawa – przed kierownikiem USC obarczone jest niewielką ilości formalności, które tak na prawdę możemy załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie (jeżeli dobrze się do niej przygotujemy). Jeżeli następują jakieś zmiany w wymaganiach, co do koniecznych do spełnienia wymagań, zawsze na oficjalnej stronie urzędu podawane są takie informacje. Przed wizytą w USC warto więc sprawdzić, czy mamy wszystko czego potrzebujemy.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button