Formalności

Ile czasu ma ojciec na uznanie dziecka w usc

Uznanie dziecka w świetle prawa to ważny krok w życiu każdego rodzica. Wejdź i dowiedz się ile masz czasu, aby stać się pełnoprawnym rodzicem! W poniższym artykule przedstawiono różne możliwości uznania ojcostwa przed kierownikiem USC. Zasady i terminy procesu są w tym przypadku kluczem do pozytywnego załatwienia sprawy. Przedstawione sposoby są jedynymi możliwościami. 

W ostatnich latach popularne stały się związki partnerskie, bez nacisku na zawarcie małzeństwa. O ile w przypadku wielu kwestii życia codziennego nie powoduje to komplikacji, o tyle w przypadku narodzin wspólnego dziecka należy dopełnić wszelkich formalności, aby obie strony mogłybyć pełnoprawnymi rodzicami. Ustalenie ojcostwa może nastąpić przez:

– uznanie ojcostwa – czyli złożenie oświadczenia przed kierownikiem USC i jednoczesne przyjęcie na siebie wszystkich praw i obowiązków z tego wynikających.

– na mocy orzeczenia sądu.

Uznanie ojcostwa – kiedy jest możliwe?

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ojciec dziecka może go uznać już przed jego narodzinami. Nie ma jednak możliwości uregulowania ojcostwa na mocy orzeczenia sądu, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży. Uznanie ojcostwa po poczęciu dziecka, ale przed jego narodzinami również następuje na oświadczenie przed kierownikiem USC, i jednoczesne potwierdzenie tego faktu przez matkę dziecka, lub w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku. Jeżeli matka dziecka nie dokona potwierdzenia wówczas uznanie ojcostwa nie ma miejsca, a swoich praw mężczyzna musi dochodzić na drodze sądowej. Procedura uznania po narodzinach dziecka jest taka sama.

W przepisach prawa nie ma podanego konkretnego terminu, w jakim ojciec dziecka musi dokonać uznania. Kodeks rodzinny i opiekuńczy zastrzega jednak, że musi to nastąpić przed osiągnięciem przez dziecko pełnoletności.

Ważne! Nawet jeżeli rodzice dziecka pozostają w zarejestrowanym związku partnerskim nie ma domniemania ojcostwa, a procedura uznania dziecka jest taka, jak w przypadku osób nie pozostających w związku małżeńskim.

Uznanie ojcostwa w przypadku zagrożenia życia matki lub ojca dziecka 

W przypadku sytuacji, kiedy życia matki lub ojca dziecka jest zagrożone procedura uznania ojcostwa jest nieco inna. Oświadczenie, które musi zostać podpisane może zostać złożone do protokołu wobec:

– wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,

– starosty,

– marszałka województwa,

– sekretarza powiatu lub gminy.

Istnieje też możliwość jego zaprotokołowania przez notariusza. Jeżeli nie ma możliwości złożenia wszystkich niezbędnych podpisów, przyczyna tej sytuacji musi zostać konkretnie zaznaczona w protokole. Następnie wymagane dokumenty zostają przekazane do USC właściwego ze względu na urodzenie dziecka, a w przypadku gdy procedura uznania ojcostwa nastąpiła przed narodzinami dziecka do USC właściwego ze względu na miejsce urodzenia matki dziecka lub do USC właściwego dla miasta stołecznego Warszawa, gdy matka dziecka urodziła się poza terytorium Polski.

Kto może uznać ojcostwo ?

Uznanie ojcostwa dokonuje mężczyzna, który oświadczeniem potwierdza, że uważa dziecko za swoje. Oświadczenie takie może złożyć osoba, która ukończyła szesnaście lat i nie istnieją podstawy do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.

Jaki jest najlepszy czas na uznanie ojcostwa?

W chwili narodzin dziecka matka z automatu otrzymuje pełnie praw rodzicielskich. W większości przypadków, gdy pozostaje ona w związku małżeńskim takie same prawa przysługują jej małżonkowi – domiemanemu ojcu dziecka. Jeżeli jednak nas związek nie jest zalegalizowany trzeba dopełnić wiele formalności, aby wspomniane prawa były rozłożone równomiernie na obydwoje rodziców. Nigdzie nie znajdziemy informacji, w jakim czasie według prawa powinno nastąpić uznanie. Nie mniej jednak mając na względzie dobro dziecka ojciec powinien dokonać tego jak najszybciej, a skoro jest również możliwość przed narodzinami dziecka to jest to chyba najlepszy moment. Dzięki wczesnemu uznaniu ojcostwa mężczyzna w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach będzie mógł podejmować decyzje związane z dzieckiem, nawet w przypadku gdy jego matka nie będzie do tego zdolna.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button