Rozwody

Jak odzyskać pieniądze za rozwód – Podpowiadamy

Sprawy rozwodowe zwykle nie należą do najprzyjemniejszych, a co ciekawe nie należą one także do najtańszych. Zwykle strona inicjująca postępowanie rozwodowe musi uiścić stosowną opłatę rozwodową, jeszcze przed rozpoczęciem sprawy. Tak więc jak odzyskać pieniądze za rozwód?

Czy możliwie jest odzyskanie opłaty za postępowanie rozwodowe?

Postępowanie rozwodowe nieodłącznie związane jest z kosztami, na co musi być w pełni przygotowana strona, która postępowanie rozwodowe inicjuje. Niemniej jednak w przypadku pozwu o rozwód bez orzekania o winie, taką opłatę powinny uiścić obie strony, dzieląc się po równo kosztami. W przypadku zaś sprawy rozwodowej, która ma zakończyć się orzeczeniem o winie jednej ze stron, to strona inicjująca postępowanie zobowiązana jest do zwrotów kosztu sprawy rozwodowej. Warto więc na wstępie pokreślić, że co do zasady, to są z urzędu zobowiązany jest do zwrotu połowy opłaty rozwodowej od pozwu o rozwód lub pozwu o separację, jeśli wyrok sądu się uprawomocni, a postępowanie nie będzie obejmować orzeczenia o winie jednej ze stron. Tak więc odzyskanie pieniędzy za rozwód następuje całkowicie z urzędu, a żadna ze stron nie musi o zwrot kosztów wnioskować. Warto podkreślić w tym momencie, że to sąd jest zobowiązany bez żadnego wniosku lub bez wyraźnego żądania jednej ze stron, zwrócić część lub w niektórych przypadkach nawet i całość pobranej opłaty.

Jak można odzyskać pieniądze za rozwód jeśli nie nastąpił on automatycznie?

Może zdarzyć się tak, że automatyczny zwrot pieniędzy nie nastąpi z urzędu. Więc pojawia się pytanie jak odzyskać można pieniądze za rozwód? Otóż w takim przypadku, kiedy sąd zwleka z oddaniem części lub całości kwoty, która wniesiona została w ramach opłaty rozwodowej, wówczas to strony postępowania powinny upomnieć się o zwrot odpowiedniej kwoty. Co więcej pieniądze, które zostały wyłożone na celową czynność procesową, o których zwrot mogła ubiegać się strona wygrywająca od Skarbu Państwa na podstawie artykułu 79 ustawy o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym, tracą jednak charakter kosztów niezbędnych zgodnie z tym co zawarte jest w artykule 98 Kodeksu Postępowania Cywilnego a w związku z tym strona wygrywająca nie ma prawa do ubiegania się o ich zwrot od przeciwnika- czyli drugiej strony w postępowaniu rozwodowym. Co więcej warto zaznaczyć również, że sąd w postępowaniu rozwodowym może również zasądzić odnośnie podziału kosztów sądowych pomiędzy obie strony postępowania. W powyżej opisanej sytuacji strona postępowania będzie mogła zażądać od drugiej strony całkowitego zwrotu kosztów postępowania rozwodowego. Warto jednak pamiętać, że żądania zwrotu kosztów postępowania rozwodowego można dokonać dopiero od momentu całkowitego uprawomocnienia się wyroku sądowego. Tak więc dobrze również dowiedzieć się, od którego momentu wyrok sądu się uprawomocnia. Tak więc następuje to z momentem, jeżeli od wniosku sądu nie przysługuje już co do niego żaden środek odwoławczy, a także żaden inny środek zaskarżenia wyroku. Co więcej informację o tym, czy wyrok się uprawomocnił można uzyskać w sekretariacie wydziału sądu, który zajmował się przeprowadzeniem postępowania rozwodowego. Wówczas po uzyskaniu takiej informacji można już żądać zwrotu kosztów od byłej żony lub męża. W pierwszej kolejności można zaapelować do byłego małżonka o dobrowolny zwrot kosztów postępowania sądowego. Warto również pamiętać, że w takim żądaniu musi znaleźć się również realny termin w którym były mąż lub była żona ma spłacić dane należności wynikające z kosztów postępowania sądowego. Niemniej jednak może zdarzyć się sytuacja, że były partner lub partnerka w dalszym ciągu będzie uchylać się od zapłacenia kosztów postępowania sądowego. W takim wypadku jedyną możliwością by odzyskać pieniądze za rozwód, jest skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button