Rozwody

Jak przeprowadzić rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwód to poważna decyzja, która zmienia nasze życie. Aby go uzyskać, należy złożyć pozew rozwodowy do sądu. Postępowanie rozwodowe może przebiegać w różny sposób, w zależności od wielu czynników. Szczególnie trudny jest rozwód z orzekaniem o winie małżonka.

Pierwszy krok do uzyskania rozwodu

Po złożeniu pozwu rozwodowego musimy oczekiwać na odpowiedź sądu. Odpis jest przesyłany do drugiej strony, co następuje w terminie od 1 do 3 miesięcy. Dalej pozwany ma 14 dni na zajęcie swojego stanowiska. Na tym etapie sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy i wzywa strony do osobistego stawiennictwa. Zazwyczaj na jednej rozprawie się nie kończy. Ma to związek z dużą ilością zebranego materiału dowodowego oraz sporami toczącymi się pomiędzy małżonkami.

Rozwód z orzekaniem o winie

Należy zwrócić uwagę, że orzekanie o winie jednego z małżonków nie jest konieczne do uzyskania rozwodu. Jednak tylko wtedy będziemy mieli możliwości dochodzenia alimentów od byłej żony lub męża po rozwodzie. Jest to możliwe w przypadku, gdy jedna ze stron popadnie w niedostatek. Aby sąd mógł orzec o winie, należy przedstawić niezbite dowody. Mogą być to dokumenty, nagrania SMS-y, e-maie lub zeznania świadków.

Każda sprawa jest indywidualnie oceniania przez sąd, dlatego nie da się z góry jednoznacznie określić, czy dany element jest w stanie przeważyć szalę korzyści na naszą stronę. Zawsze należy zebrać mocny materiał dowodowy i powołać świadków, którzy mogą wnieść istotne informacje związane z pożyciem małżeńskim.

Wspólne gospodarstwo i podział majątku

Niezależnie od tego, jak przebiegnie rozwód z orzekaniem o winie, podział majątku wygląda tak samo. W inny sposób będą jednak wyglądać rozprawy, na których głównym elementem są pytania zadawane stronom. Sąd musi dowiedzieć się, czy małżonkowie nie widzą możliwości ratowania swojego związku oraz nie chcą skorzystać z usług mediatora. Pytania dotyczą relacji stron, powodów zaniku więzi pomiędzy małżonkami, a także przyczyn ewentualnej zdrady.

Do kwestii interesujących sąd należy zaliczyć czynności podejmowane w trakcie małżeństwa związane z podziałem majątku. Na wielu rozprawach rozwodowych padają pytania o to, czy ustała więź fizyczna, czym kierowały się strony przy zawieraniu małżeństwa, a także jak wyglądały ich relacje bezpośrednio po ślubie. Przedmiotem rozprawy mogą też być podejmowane próby ratowania związku, a także okresu, w którym obie strony rozpoczęły prowadzenie osobnych gospodarstw domowych.

Dzieci w małżeństwie i pozamałżeńskie

Jeżeli w małżeństwie pojawiły się dzieci, sąd może zadać pytania o to, co zmieniło się po narodzinach oraz jak małżonkowie radzą sobie ze wspólnymi obowiązkami. Możemy być zmuszeni do poinformowania sądu o tym, czy mamy dzieci pozamałżeńskie, a także, w jaki sposób mają one zapewnione podstawowe potrzeby.

Zakres pytań jest bardzo szeroki. Nie da się określić precyzyjnego zestawu, bo każda sprawa jest inna. Wiele zależy od przewodniczącego składu orzekającego i jego doświadczenia życiowego. Sprawy są różne, a historie małżeństw zawierają wiele szczegółów, które mogą mieć wpływ zarówno na przebieg sprawy rozwodowej, jak i decyzję sądu.

Wyłączna wina jednej ze stron

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że bardzo trudno przeprowadzić rozwód z orzekaniem o winie wyłącznie jednego z małżonków. W wielu przypadkach wydaje się to naturalne, na przykład, po wielokrotnych zdradach męża. Jednak taka sprawa może trwać nawet kilka lat, bo sąd musi poddać szczegółowej analizie zgromadzonemu materiałowi dowodowemu. Wiążą się z tym emocje obu stron postępowania, co nie sprzyja szybkiemu wydaniu orzeczenia.

Sąd jest zmuszony odtworzyć całą historię małżeństwa, aby odpowiedzieć na pytanie, czy w postępowaniu strony przeciwnej nie ma oznak winy za rozkład związku. Warto wiedzieć, że sąd nie wartościuje winy, lecz przypisuje ją jednej lub obu stronom. Dlatego walka o uznanie winy wyłącznie jednej strony jest bardzo skomplikowana. Trzeba zdawać sobie sprawę, że współmałżonek również podejmie walkę. Bardzo wiele zależy od wiarygodności dowodów i wiedzy świadków. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy małżeństwo trwa długi okres, na przykład kilkanaście lat i bardzo łatwo obarczyć częścią winy zarówno męża, jak i żonę.

Jeśli w wyniku postępowania jeden z małżonków zostanie uznany na winnego rozkładu pożycia, druga strona może wystąpić o przyznanie alimentów. Strona uznana za winną może być zmuszona do dostarczania środków utrzymania w wysokości odpowiadającej potrzebom i możliwościom zarobkowym byłej żony lub męża. Dlatego przed złożeniem pozwu rozwodowego należy rozważyć wszystkie kwestie przemawiające za i przeciw orzekaniu o winie współmałżonka.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button