Formalności

Ile kosztuje ślub w urzędzie stanu cywilnego na rok 2022-2025

Ślub bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. Coraz częściej jednak decydują się one na zwarcie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego. Ile więc taki ślub kosztuje?

Ile kosztuje ślub w urzędzie stanu cywilnego podczas standardowej procedury?

Można śmiało powiedzieć, że obecnie urzędy stanu cywilnego dosłownie pękają w szwach. Wiele par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego właśnie tam, a nie decydują się oni zaś na tradycyjny ślub kościelny. Powodem tego mogą być oczywiście przekonania, a także różne inne sytuacje związane z małżonkami, niemniej jednak najczęściej pary wybierają ślub cywilny przede wszystkim przez wzgląd na ekonomię. Nie od dziś to właśnie ślub w urzędzie stanu cywilnego uważany jest za tańszą i mniej wymagającą alternatywę dla ślubu kościelnego. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Otóż śmiało można powiedzieć, że ślub w urzędzie stanu cywilnego wiąże się z możliwie najniższymi wydatkami. Głównymi kosztami są przede wszystkim opłaty za dokumenty wymagane do ślubu cywilnego, a także sama opłata za przeprowadzenie odpowiedniej ceremonii. Warto pamiętać, że procedura formalna w urzędzie stanu cywilnego jest również związana ze sporządzeniem aktu małżeństwa. Niemniej jednak śmiało można powiedzieć, że standardowe opłaty za tego typu dokumenty plasują się w granicach około 85 złotych. Co jeszcze będzie wydatkiem w przypadku ślubu w urzędzie stanu cywilnego? Sama procedura przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego również wymaga sporządzenia zaświadczenia o posiadaniu pełni zdolności prawnej do tego, by móc zawszeć związek małżeński. Procedura to zwykle dotyczy obywateli innych krajów, a co za tym idzie opłata ma charakter stały i zwykle wynosi około 38 złotych. Niemniej istotne są dokumenty, które potwierdzą brak istnienia jakichkolwiek przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Ta procedura z kolei dotyczy osób, które się rozwiodły lub mają status wdowca. Wówczas niezbędne jest wydanie odpisu małżeństwa, w którym zawarta będzie adnotacja o rozwodzie lub śmierci współmałżonka. Znów opłaty te mają charakter stały i wynoszą około 22 złotych. Warto także wspomnieć o opłatach dodatkowych. Wiążą się one chociażby z tym, że niektórzy małżonkowie wyrażają chęć przyspieszenia procedur formalnych. Standardowo na dopełnienie formalności czeka się miesiąc jednak proces ten można znacznie przyspieszyć. Wówczas wiąże się to z dodatkową, standardową i jednorazową opłatą w wysokości 39 złotych. Należność tę reguluje się już bezpośrednio w danym urzędzie stanu cywilnego.

Ile kosztuje ślub w urzędzie stanu cywilnego w przypadku procedury niestandardowej?

Ślub w urzędzie stanu cywilnego może odbyć się również z uwzględnieniem procedury niestandardowej. Można o niej mówić, gdy pary chcą spełnić swoje marzenie o ślubie plenerowym. Wówczas oczywiście związane to będzie z dodatkowymi kosztami, które po zsumowaniu mogą nawet wynieść tyle, ile trzeba będzie zapłacić za ślub kościelny. Niemniej jednak cena ślubu cywilnego, który ma zostać zorganizowany w plenerze jest dość mocno zróżnicowana. Zwykle konieczne jest w pierwszej kolejności uiszczenie opłaty administracyjnej, która w tym wypadku wynosi nawet 1000 złotych. Zwykle w niej zawiera się również koszt dojazdu urzędnika do miejsca ślubu. Co więcej Państwo Młodzi muszą pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku do urzędu stanu cywilnego z dokładnym opisem miejsca uroczystości, by kierownik urzędu mógł zdecydować czy miejsce to jest bezpieczne i może zostać tam udzielony ślub. W przypadku kiedy udzielnie ślubu jest niezwykle istotne, a także w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia lub pobytu małżonka w zakładzie karnym, opłata administracyjna w wysokości 1000 złotych nie jest naliczana.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button