Rozwody

Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron – Wszystkie informacje

Rozwód, jak każde postępowanie sądowe, generuje określone koszty. Są one jednak zależne od wielu czynników – na przykład od naszych żądań wobec współmałżonka, od miasta, w którym chcemy się rozwieźć czy od sytuacji finansowej, w jakiej się obecnie znajdujemy.

Rodzaje rozwodów

Postępowanie rozwodowe można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: bez orzekania o winie – a więc inaczej mówiąc: za porozumieniem stron oraz z orzekaniem o winie – jednego bądź obojga współmałżonków. Pierwszy rodzaj rozwodu to taki, w którym strony nie chcą dochodzić z czyjej winy doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego. Sąd nie może nakazać takiego rozwiązania sprawy, nawet jeśli wnosi o to jedna ze stron. Wyrok rozwodowy, w którym nie wskazuje się winy żadnego z małżonków możliwy jest jedynie na ich zgodną, wspólną prośbę, dlatego nazywany jest popularnie rozwodem za porozumieniem stron.

Drugi rodzaj postępowania to proces, w ramach którego sąd dochodzi, kogo należy winić za rozpad małżeństwa. Postępowanie takie łączy się z przedstawieniem przez stronę lub strony materiału dowodowego i powołaniem świadków. Jest wyczerpujące psychicznie i długotrwałe. Często jednak żadna ze stron nie chce uznać swojej winy, dlatego taka sytuacja jest nieunikniona. W wyniku postępowania procesowego sąd może orzec o winie jednego z małżonków lub winie obojga. Warto wiedzieć, że nawet jeśli sąd uzna, że jedna strona jest bardziej winna, jednak dostrzeże jakąś minimalną winę również u drugiej ze stron, orzeknie rozwód z winy obojga.

Możliwy jest również pośredni sposób prowadzenie spraw rozwodowych. Chodzi o sytuację, gdy małżonkowie w ramach mediacji, na którą standardowo kieruje sąd, ustalą między sobą wszystkie istotne kwestie rozwodowe m.in. to, kto zawinił. Sąd zatem nie będzie prowadził zawiłego postępowania dowodowego ujawniającego winę jednej ze stron, ale efekt „dogadania się” małżonków na mediacji i tak da ten sam efekt – sąd orzeknie winę jednego, obojga lub żadnego z małżonków.

Koszt adwokata a rozwód za porozumienie stron

Skoro postępowanie rozwodowe, które ma doprowadzić do ustalenie winy jednego lub obojga małżonków trwa dłużej niż rozwód bez orzekania o winie, a także łączy się z zebraniem materiału dowodowego i powołaniem świadków, nie trudno domyślić się, że adwokaci życzą sobie więcej za reprezentowanie w takiej sprawie, niż w sprawie bez orzekania o winie. Można założyć, że koszt adwokata w przypadku rozwodu za porozumieniem stron będzie nawet dwukrotnie niższy niż w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie (np. w Częstochowie 3700,00 zł do 6000,00 zł). Można nawet pokusić się o samodzielne poprowadzenie sprawy, jeśli wiemy, że bez problemu porozumiemy się ze współmałżonkiem.

Jeśli uczciwie uznajemy swoją winę za rozpad małżeństwa, możemy oczywiście złożyć pozew, w którym wnioskujemy o orzeczenie naszej winy. Oczywiście są to sytuacje rzadkie, jednak czasem warto być uczciwym i oszczędzić sobie i innym uciążliwego postępowania dowodowego. Jakie długofalowe skutki daje orzeczenie rozwodowe z naszej winy? Jedynym zagrożeniem jest sytuacja, w której były współmałżonek znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, z kolei my będziemy żyć dostatnio. Wówczas może on wystąpić do sądu o alimenty, które będziemy zobowiązani mu płacić. Nie są to jednak częste sytuacje i wymagają szerokiego uzasadnienia.

Ponadto trzeba pamiętać, że małżonek którego wyłączna wina zostanie dowiedziona przed sądem, jest zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów procesów, które poniosła druga strona. Jeśli zatem sąd uzna naszą winę to będziemy musieli pokryć nie tylko koszt naszego adwokata, ale też koszt adwokata drugiej strony i koszty sądowe, które wynoszą 600,00 zł za wniesienie sprawy. Warto jednak wiedzieć, że na wniosek strony wnoszącej pozew, sąd może zwolnić ją z tej opłaty, jeśli uzna jej trudną sytuację finansową.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że koszty rozwodu zależne są od miasta, w którym będzie toczyć się postępowanie. Choć opłata sądowa jest wszędzie taka sama, stawki adwokatów już nie. Nie możemy jednak dowolnie wybrać miasta, w którym chcemy się rozwieźć, gdyż może to być jedynie sąd właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania małżonków, lub obecnego miejsca zamieszkiwania strony wnoszącej o rozwód. Oczywiście potencjalnie możemy znaleźć adwokata w innym mieście, jednak koszty dojazdu mogą znacząco podnieść koszty jego usługi. Dlatego prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie adwokata w mieście, w którym będzie toczyć się postępowanie sądowe.

Rozwód za porozumieniem stron jest więc rozwiązaniem tańszym niż z rozwód z orzekaniem o winie. Daje nam ono oszczędność pieniędzy, a także czasu.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button