Rozwody

Kto informuje urząd stanu cywilnego o rozwodzie – Sprawdź by nie popełnić błędu

Rozwód jest sygnałem, że małżeństwo dobiegło końca. Tak naprawdę, stać może się tak z różnych przyczyń, gdyż rzeczywistość często weryfikuje czy pary rzeczywiście były sobie przeznaczone. Niemniej jednak kto informuje urząd stanu cywilnego o rozwodzie?

Informowanie o rozwodzie i formalności rozwodowe

Nie da się ukryć, że rozwód jest sytuacją, której każda z par wolałaby uniknąć. Szczególne znaczenie ma to z tego względu, że na ślubie przyrzekają sobie miłość i wierność, a także pozostawanie i trwanie przy sobie zarówno w gorszych jak i lepszych chwilach. Niemniej jednak często to właśnie rzeczywistość, a także kolejne nawarstwiające się problemy, weryfikują czy rzeczywiście małżeństwo to miało sens i czy warto w nim trwać. Niemniej jednak, jeśli niegdyś płomienne i niegasnące uczucie, nieco osłabło na sile, a małżonków nie łączy już nic poza wspólnym mieszkaniem, wówczas rozwód okazuje się jedynym słusznym wyjściem w tej sprawie. Niemniej jednak, taką decyzję zawsze warto podwójnie przemyśleć, gdyż może problemy w związku są przejściowe, a cała sytuację da się jeszcze uratować. Jeśli jednak pary są zdecydowane na rozwód i małżonkowie wspólnie podjęli taką decyzję, wówczas muszą oni wiedzieć, że z rozwodem związanych jest wiele formalności. Często podstawą jest poinformowanie o zmianie statusu cywilnego właściwy urząd stanu cywilnego, a dość problematyczną kwestią może okazać się również powrót do dawnego nazwiska- głównie w przypadku kobiet. Często byli już małżonkowie zapominają o dopełnieniu wszelkich formalności, a to kolei sprawia, że będą musieli do odpowiednich urzędów wracać i przypominać sobie o tym dość nieprzyjemnym zakończeniu związku. Warto więc zapoznać się z podstawowymi kwestiami, które najczęściej towarzyszom sprawom rozwodowym, by uniknąć dodatkowego stresu i niepokoju.

Kto ma poinformować urząd stanu cywilnego o rozwodzie i jak wygląda kwestia powrotu do własnego nazwiska?

Pierwszym pytaniem, na którego odpowiedzi szukają byli już małżonkowie to sama kwestia tego, czyim obowiązkiem jest poinformowanie o rozwodzie urzędu stanu cywilnego. Okazuje się, że w tym przypadku to Sąd, który udzielił parze rozwodu zobowiązany jest do przesłania takiej informacji do właściwego urzędu cywilnego. Co więcej, w waszym akcie małżeństwa musi pojawić się wzmianka o udzielonym rozwodzie. Niemniej jednak warto pamiętać, że jeśli para w przeszłości dokonywała wspólnego rozliczenia podatkowego, wówczas oni sami muszą powiadomić o rozwodzie właściwy urząd skarbowy. Zdarza się bowiem, że fiskus może błędnie doręczać pisma i decyzje, które skierowane są do obu małżonków tylko jednemu z nich. Wówczas jeśli informacje nie zostaną przekazane przez małżonka drugiej stronie, może ona się w ten sposób narazić na kłopoty. Co w przypadku kiedy macie do rozwiązania kwestię wspólnego mieszkania? Wówczas warto o rozwodzie poinformować również wspólnotę mieszkaniową oraz inne firmy, z którymi podpisane są umowy na media. Niezbędne staje się również osobiste powiadomienie o rozwodzie ZUS-u Urzędu Skarbowego lub ewentualnego ubezpieczyciela i OFE, jeśli po rozwodzie któreś z małżonków decyduje się zmienić nazwisko oraz adres zamieszkania. Warto teraz rozważyć kwestię powrotu do dawnego nazwiska. Otóż znów niezbędna jest pomoc urzędu stanu cywilnego. Niemniej jednak trzeba się tam udać osobiście w terminie 3 miesięcy od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Konieczne jest też złożenie oświadczenia. Niemniej jednak jeśli obecnie jedno z małżonków mieszka za granicą, oświadczenie takie może złożyć przed konsulatem. Wówczas niezbędny będzie odpis wyroku rozwodowego, a także dokument potwierdzający tożsamość oraz dowód uiszczenia opłaty w wysokości 50 euro. Resztą formalności i dostarczeniem wniosku do właściwego urzędu stanu cywilnego zajmie się już konsul.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button