L4 ze względu na rozwód – czy można dostać zwolnienie w trudnej sytuacji?
Zwolnienie lekarskie określa niezdolność pracownika do powierzonych mu obowiązków w miejscu pracy. Czy istnieje możliwość otrzymania L4, kiedy czeka cię burzliwy czas w życiu i rozprawa rozwodowa? Sprawdź w naszym artykule!
Życie bywa nieprzewidywalne i zaskakujące. Nigdy nie wiesz, z jakimi problemami przyjdzie ci się zmierzyć. Rozwód to niewątpliwie trudny okres i nierzadko potrzeba wiele czasu, aby uporządkować sobie codzienność na nowo. Gdy zmagasz się z problemami osobistymi, możesz mieć problem z produktywnością w miejscu pracy. Czy wiesz, jak wygląda prawna sytuacja w związku z rozprawą rozwodową? Czego możesz oczekiwać od swojego pracodawcy? Dowiedz się, czy L4 w takiej sytuacji to dobry pomysł.
L4 – co to jest?
L4 to zwolnienie lekarskie wydawane przez określonego lekarza specjalistę. Może to być każdy, od lekarza rodzinnego, po psychiatrę. Oznacza czasową niezdolność do pracy. Pracownik na L4 zobowiązany jest do jak najszybszego powrotu do zdrowia, a wszelkie działania, które to opóźniają (niestosowanie się do zaleceń), mogą zostać uznane za działanie na niekorzyść pracodawcy. Zaświadczenie takie może zostać wydane:
- dla ciebie, kiedy istnieją przeciwwskazania do pracy;
- na chorego członka rodziny, który wymaga opieki (pod warunkiem, że w gospodarstwie domowym nie ma innej osoby, która może świadczyć nad nim opiekę – wyjątkiem są dzieci do lat 2).
Forma zwolnienia lekarskiego – małe rewolucje
Obecna forma zwolnienia lekarskiego jest dokumentem elektronicznym. Oznacza to, że nie musisz już w przeciągu 7 dni dostarczać L4 do kadr w twojej firmie. Księgowość widzi go od razu na specjalnym portalu, tuż po wystawieniu przez lekarza. Twój szef nie widzi szczegółów choroby, jednak widzi specjalne, ogólne kody. Dzięki nim wie, jaka pensja przysługuje ci za okres niezdolności do pracy.
L4 na migrenę a sprawa rozwodowa – co mają wspólnego?
Rozwód to trudny czas, który często pozostawia piętno na psychice. Nierzadko wymaga też stałej opieki psychologa lub psychiatry. O ile sam fakt rozwodu nie jest powodem do wzięcia L4, uszczerbki na organizmie, jakie może spowodować, już tak. L4 na migrenę jest w tym czasie bardzo często wystawiane. Trudno się dziwić, ta podstępna dolegliwość nie pozwala normalnie funkcjonować, a tym bardziej wykonywać powierzonych i odpowiedzialnych obowiązków. Kolejnym powodem, który zmusza pracownika do zwolnienia lekarskiego (i może być związany z rozwodem), jest depresja.
Nowe technologie wychodzą nam naprzeciw – jeśli cierpisz na migrenę lub burzliwy czas w twoim życiu doprowadził cię do silnego przeziębienia – skorzystaj z l4 online e-zwolnienie24h.pl. Bądź szczery ze swoim szefem, na pewno uzyskasz zrozumienie i znajdziecie wspólnie rozwiązanie, co zrobić na czas twojej nieobecności – szczególnie tej dłuższej.
Sprawa rozwodowa okiem pracodawcy – czego możesz się spodziewać?
Wedle prawa pracodawca jest zobowiązany do udzielenia ci czasu wolnego, który przypada na okres stawiennictwa w sądzie. Oznacza to, że nie musisz kombinować, aby pojawić się na rozprawie rozwodowej. Pamiętaj jednak, aby znacznie wcześnie o tym poinformować, tak aby pracodawca mógł znaleźć zastępstwo na czas twojej nieobecności. Wiedz też, że tuż po rozprawie musisz wrócić do pracy, ponieważ zwolnienie jest możliwe tylko na czas rozprawy i dojazd do sądu – nie obejmuje całego dnia. Kolejną istotną kwestią jest wynagrodzenie, które nie przysługuje w tym czasie.
Zwolnienie lekarskie – na to uważaj!
Wiemy, że rozwód to trudny czas, jednak staraj się nie utrudniać sobie życia. Pamiętaj, że zwolnienie lekarskie wystawione bez powodu lub źle wykorzystane niesie za sobą niemiłe konsekwencje. Twój szef i ZUS mają prawo cię skontrolować, czy rzeczywiście stosujesz się do zaleceń na L4. Jeśli tak nie jest, może dojść do zabrania zdolności do zasiłku chorobowego. Rażące zaniedbania mogą zakończyć się nawet wypowiedzeniem. Miej to na uwadze.