Rozwody

Jak szybko załatwić rozwód – Podpowiadamy

Zastanawiasz się czy jest szansa na rozwód już na pierwszej rozprawie? Oczywiście, że tak! Sprawdź co musisz zrobić! Decyzja o zakończeniu wspólnego pożycia małżeńskiego nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli jednak zdecydujemy się już na taki krok, chcemy jak najszybciej załatwić wszystkie formalności. Kluczem do sukcesu jest tutaj zgodne oświadczenie małżonków! 

Recepta na szybki rozwód…

Dane dotyczące rozwodów pokazują, że ich liczba z roku na rok rośnie. Już w I połowie tego roku nastąpił wzrost o 14% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. Procedury, które musimy spełnić aby móc być spowrotem „wolnym” człowiekiem uregulowane są w kodeksie cywilnym oraz kodeksie postępowania cywilnego. Ich przepisy wskazują jakie przesłanki trzeba spełnić, aby można było skierować na drogę sądową odpowiedni wniosek. Bardzo często obawiamy się skomplikowanych formalności, długiego czasu oczekiwania na rozprawy oraz kosztów, jakie będziemy musieli ponieść w związku z naszą decyzją. O tym, jak długo będzie trwał cały proces decydują okoliczności, w jakich dochodzi do rozpadu związku małzeńskiego. Jeżeli chcemy jednak dokonać tego jak najszybciej powinniśmy odpowiednio przygotować się do tego kroku. Możemy wymienić kilka punktów, które pomogą przyśpieszyć ten bieg wydarzeń.

Pozew rozwodowy – pierwszy krok ku wolności

Uruchumienie całego postępowania sądowego rozpoczyna się od dobrze napisanego pozwu rozwodowego. Rozpoczęcie procedury nie może być obarczone brakami formalnymi, dlatego tak ważne jest aby pozew był dobrze napisany. Jeżeli nie czujemy się na tyle kompetentni, aby zrobić to dobrze, powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Opcja taka zaoszczędzi nam czasu na poprawianie błędów i uzupełnianie braków.

Rozwód a opłaty ?

Kolejnym punktem, który należy dopełnić, aby pismo rozwodowe nabrało skuteczności jest wniesienie stosownej opłaty. Małżonek, który wnosi pozew o rozwód jest zobowiązany ponieść koszt 600 zł, co jest opłatą stałą. Jeżeli sprawa zakończy się bez orzekania o winie, wówczas połowa tej kwoty zostanie mu zwrócona. Osoba, której zależy na czasie powinna szybko dokonać tej płatności, najlepiej jeszcze przed wniesieniem pozwu. Dodatkowo, jeżeli  chcemy szybko załatwić sprawę rozwodową nie powinniśmy wnosić wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych. Wszystkie możliwości, jakie mamy w związku z wniesieniem sprawy, a jednocześnie możliwością dochodzenia swoich praw związane jest z formalnościami i czasem, który przecież chcemy zaoszczędzić.

Krok trzeci – bez orzekania o winie

O tym czy będzie to rozwód z orzekaniem o winie czy bez decydują sami małżonkowie. Szybkie i polubowne załatwienie tej sprawy, znacznie skróci czas postępowania dowodowego, przez co sąd szybciej będzie mógł doprowadzić do jego zakończenia. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli nie zdecydujemy się na wskazanie winnego małżonka, to każde z nich w ciągu 5 lat od otrzymania rozwodu ma prawo żądać od drugiego pomocy finansowej, jeżeli ta znajdzie się w niedostatku. Tak więc, czasami warto przemyśleć, czy na pewno chcemy pominąć ten krok, byle tylko uzyskać rozwód.

Najważniejszy punkt ? – zgodne oświadczenie obydwoje małżonków

Czas i atmosfera to dwa główne punkty do określenia, w jaki sposób będzie przebiegało postępowanie rozwodowe. Możliwość zakończenia pożycia małżeńskiego na pierwszej rozprawie jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy obydwoje małżonkowie zgodnie wyrażą swoją wolę w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to podstawowa przesłanka do zakończenia postępowania i wydania wyroku rozwodowego.

Aby postępowanie rozwodowe przebiegało w miarę mozliwości sprawnie warto porozmawiać z żoną/mężem i wspólnie ustalić wszystkie sporne kwestie. Przenoszenie na salę sądową nieuregulowanych spraw wydłuża postępowanie sądowe i nie sprzyja polubownemu rozwiązaniu związku małżeńskiego.  Ustalenie chociażby kwestii podziału majątku między sobą zaoszczędza czas i pieniądze. Szybki i sprawny rozwód możliwy jest tylko wtedy, gdy w grę nie wchodzi również dobro małoletnich, wspólnych dzieci. Jeżeli nasza rodzina liczy więcej niż 2 osoby, musimy mieć na uwadze, że sąd w pierwszej kolejności będzie rozpatrywał inne możliwości, mogące sprawić, że małzeństwo przetrwa.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button