Rozwody

Ile trwa rozwód – co warto wiedzieć

Rozwód jest ostatecznym rozwiązaniem małżeństwa, które może nastąpić przez wydanie wyroku przez sąd okręgowy. To procedura sądowa, która może trwać zarówno 3-4 miesiące, jak i wiele lat. W tej chwili rokrocznie w Polsce około 5000 małżeństw postanawia się rozwieźć i to jak długo całe postępowanie sądowe będzie trwało, zależy od bardzo wielu czynników. Jakich? Dlaczego jedne małżeństwa kończą się rozwodem orzeczonym już po pół roku, a inne dopiero po dwóch latach?

Zdecydowanie największy wpływ na długość rozwodu mają sami małżonkowie. To czy rozstają się bez orzekania o winie, czy jednak podejmują działania, które mają na celu udowodnienie winy rozpadu małżeństwa jednej ze stron, ma kluczowe znaczenie. To czy w małżeństwie pojawiły się dzieci i czy między małżonkami występuje zgoda co do sprawowania władzy rodzicielskiej, również ma ogromny wpływ na długość procesu rozwodowego. Wszystkie kwestie sporne, dotyczące powodów rozstania, opieki nad dziećmi i spraw alimentacyjnych znacznie wydłużają w czasie orzeczenie rozwodu.

Procedura rozwodowa

Niezależnie od tego, co skłoniło nas do chęci zakończenia małżeństwa, jest to dla większości osób jedno z bardziej stresujących i ciężkich pod względem psychicznym doświadczeń.  Warto, więc w tej sytuacji skorzystać z porady adwokata, specjalizującego się w obrębie prawa rodzinnego i opiekuńczego, który przeprowadzi nas przez tę trudną, a często i zawiłą prawnie drogę. Aby uzyskać rozwód, należy złożyć pozew o rozwód we właściwym sądzie okręgowym. Pozew rozwodowy powinien przedstawiać naszą faktyczną sytuację w sposób rzetelny i zgodnie z prawdą. Powinien określać powody rozpadu małżeństwa oraz rodzaj rozwodu.

Rodzaje rozwodów w Polsce można następująco podzielić: rozwód bez orzekania o winie, rozwód z orzekaniem o winie, rozwód z małoletnimi dziećmi, rozwód bez małoletnich dzieci, rozwód bez podziału majątku oraz rozwód z podziałem majątku. Oczywiście każdy z tych rodzajów rozwodu będzie miał swój indywidualny przebieg i co za tym idzie długość.

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie

Po złożeniu pozwu o rozwód, zwykle konieczne jest oczekiwanie na pierwszą rozprawę sądową, które może trwać od 2 do 4 miesięcy. W tym czasie pozew musi zostać doręczony drugiemu ze współmałżonków, który może się z nim nie zgodzić, przedstawić swoje roszczenia, swoje stanowisko lub kategorycznie odmówić chęci rozwodu i zażądać oddalenia powództwa. Jeśli jednak nic takiego nie ma miejsca i ogłoszona zostanie data pierwszej rozprawy rozwodowej i wspólnym stanowiskiem obojga małżonków jest zakończenie małżeństwa bez orzekania o winie, rozpoczyna się proces.

Jeśli w małżeństwie nie ma dzieci i obie strony nie pragną udowadniać przed sądem wyłącznej winy jednego z małżonków, małżeństwo może zakończyć się już na pierwszej rozprawie. Cały proces może jednak wydłużyć się, gdy strony posiadają małoletnie dzieci. Wówczas, w niektórych przypadkach sąd może chcieć uzyskać opinię biegłych (Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów), którzy na wydanie jej mają mniej więcej 3 miesiące. Inaczej wygląda sprawa, gdy małżonkowie już wcześniej, między sobą ustalą kwestię opieki nad dziećmi i u żadnej ze stron nie budzi ona żadnych pretensji. W takiej sytuacji opinia biegłych jest zupełnie zbędna. Poza samą opieką nad małoletnimi dziećmi, u współmałżonków częścią sporną mogą być sprawy alimentacyjne i, mimo że rozwód rozpatrywany jest bez orzekania o winie, sprawy te mogą go znacząco wydłużyć. W takich sytuacjach zdarza się, że sąd odracza rozprawę, by zobowiązać strony do przedłożenia zeznań podatkowych. Nierzadko jedna ze stron uchyla się od odpowiedzialności finansowej nad dziećmi, twierdząc że nie może znaleźć zatrudnienia lub pracuje w tak zwanej szarej strefie. Wówczas sąd może zwrócić się do Powiatowego Urzędu Pracy o opinię na temat możliwości zatrudnienia, co oczywiście skutecznie wydłuża rozwód.

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie

Jeśli w przypadku rozwodu bez orzekania o winie mogą pojawiać się okoliczności, które tak znacząco wydłużają go w czasie, to niestety w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie takich okoliczności może być dużo więcej. Bardzo często rozwody z orzekaniem o winie mogą trwać nawet kilka lat.  Wszystko oczywiście uzależnione jest od ilości dowodów i ilości świadków, które mają poświadczyć o wyłącznej winie jednego z małżonków.

Uzyskanie wyroku rozwodowego wydanego przez Sąd Okręgowy nie zawsze jest równoznaczne z zakończeniem postępowania. Istnieje bowiem możliwość złożenia apelacji do Sadu Apelacyjnego, co przedłuża postępowanie mniej więcej o kolejne 6 miesięcy.

Jednym słowem, niemożliwym jest podanie konkretnej długości rozwodu. Uzależniona jest ona od tak wielu czynników, dowodów, zeznań świadków i naszej indywidualnej postawy i sytuacji, że można jedynie w przybliżeniu próbować ją określić.

Pies po rozwodzie

Dzieląc majątek po rozwodzie, trzeba się również zastanowić nad tym, co zrobić ze wspólnymi zwierzętami. Wszyscy właściciele psów doskonale wiedzą, jak bardzo te zwierzęta przywiązują się do swoich opiekunów, zdecydowanie więc z kim pozostaną nie będzie łatwą decyzją. Przy jej podejmowaniu weź pod uwagę to, kto będzie miał lepsze warunki, ale też do kogo pies jest najbardziej przyzwyczajony. 

Jeśli jedna z rozwodzących się osób spędzała z psem większość czasu, bo na przykład nie pracowała lub pracowała z domu, to raczej z nią pies będzie czuł się lepiej. Podobnie kwestia ma się z miejscem. Rasy psów przyzwyczajonych do otwartej przestrzeni dużego podwórka raczej nie będą zadowolone z przeprowadzki do bloku.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button