Porady

Jak wybrać wino na wesele? Poradnik dla pary młodej i gości

Przy planowaniu przyjęcia weselnego często pojawia się kwestia wyboru wina. Impreza masowa, taka jak wesele, angażuje gości wszystkich płci i wieku. Dlatego ważne jest określenie liczby, rodzajów i smaków win, które uświetnią stół. Wybrane wino na wesele  musi podkreślać nie tylko smak potraw, ale także uroczysty moment tego wyjątkowego dnia.

Wino na wesele, a co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty win jest liczba gości. Szampan jest brany średnio w ilości 0,5 butelki na gościa, natomiast wino na wesele jest zamawiane w ilości 1 butelki na kobietę. Należy zaznaczyć, że zalecenie to jest dość dowolne i zależy od preferencji alkoholowych gości oraz obecności i ilości innych rodzajów alkoholu na stołach. W każdym razie dobrze jest zrobić mały zapas na wypadek, gdyby toastów było więcej niż przewidywano.

Aby zrozumieć, jakie wino na wesele kupić, warto rozważyć kilka prostych zasad:

  • Jeśli chodzi o gastronomię, wino na wesele oferowane na bankiecie powino być uniwersalne i trafiać w gusta większości gości.
  • Klasyczne wina słodkie (przeczytaj o nich także tu: https://naszewino.pl/wina-slodkie), białe i czerwone powinny być wybierane w proporcji odpowiednio 40% do 60%. Uważa się, że latem częściej pije się lekkie białe wino, a zimą pełne czerwone. Młode, świeże białe wina z sauvignon blanc, pinot grigio, riesling, chardonnay (nie z gorących regionów i nie starzone w beczkach) to doskonały wybór na wesela. Jeśli chodzi o wina słodkie czerwone, szukaj klasycznych europejskich odmian: cabernet sauvignon, syrah, merlot.
  • Wybierając szlachetny trunek, nie można pominąć mocy wina. Wina o zawartości alkoholu do 12% mogą być spożywane jako drink powitalny bez przystawki. Jeśli poziom alkoholu w winie wynosi około 14%, trudno jest je wypić bez przekąski i dostaje się tipsy. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na imprezie.
  • Na wesela najlepiej wybierać wina wytrawne i półwytrawne, najwyżej półsłodkie. Mają dobrą równowagę gastronomiczną, są łatwe i przyjemne w piciu. Warto też wybierać wina bardziej uniwersalne, które nie są starzone i nie pachną beczkami.
  • Dziś modna jest naturalność, więc dlaczego nie zaskoczyć gości wyborem organicznego wina? Coraz więcej osób decyduje się na wina mineralne z małych, rodzinnych winnic, gdzie winogrona uprawiane są bez użycia środków chemicznych. Do takich winiarni należą: Sportoletti, Riecine i Ego Bodegas.
  • Od dawna europejską tradycją jest obdarowywanie gości na weselach drobnymi upominkami. Mini-wersje alkoholu mogą być wykorzystane jako podziękowanie za dzielenie się radosną okazją z nowożeńcami. Na przykład Canti, Codorniu i Jaume Serra produkują musujące wina o pojemności 0,2 litra.

Jak podawać wino na weselu?

Planując menu weselne, należy wziąć pod uwagę kombinacje gastronomiczne. Główne dania mięsne powinny być podawane ze strukturalnymi, solidnymi gronami Cabernet Sauvignon. Jeśli ryba jest podawana jako danie główne, Chardonnay będzie się z nią dobrze komponować. Wbrew powszechnej opinii, ryby można podawać również z czerwonymi winami. W tym przypadku należy wybrać lekkie, świeże, niskotaninowe wino.

Jeśli chodzi o przystawki, czerwone wytrawne wina dobrze komponują się z twardymi serami, kiełbaskami i szynkami. Półwytrawne wina z czerwonych szczepów winogron można sparować z lekkimi warzywnymi przekąskami i sałatkami oraz niebieskimi serami. Im bardziej wyrafinowany i subtelny aromat i smak wina, tym prostsza powinna być przystawka i odwrotnie.

Białe wina tradycyjnie pije się w połączeniu z rybami i drobiem oraz podaje z gorącym fondue. Białe wytrawne wino doskonale komponuje się z owocami morza. Ostrygi, kalmary, krewetki i inne owoce morza zapewniają idealną równowagę między smakami a szlachetnym trunkiem. Do sałatek, owoców i deserów podawane jest również białe wino.

Temperatura, w której podaje się wino, jest uważana za ważny czynnik. Wina białe i musujące powinny być umieszczone w specjalnych wiaderkach do chłodzenia. Wina czerwone muszą być przez pewien czas przechowywane w temperaturze 17-19 stopni Celsjusza, następnie odkorkowywane i pozwalane na „oddychanie” przez około godzinę.

Katarzyna

Urzędniczka z dużym doświadczeniem, pasjonuje się prawem administracyjnym i technologią. Wolny czas spędza z rodziną.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button